Obrażenia dłoni przez narzędzie hydrauliczne
Rodzaj zdarzenia: Ćwiczenia
Rodzaj zagrożenia: Obrażenia dłoni przez narzędzie hydrauliczne
Opis:

Zajmuję się ratownictwem technicznym zawodowo. Regularnie szkolę strażaków PSP i OSP oraz inne służby. Z tego powodu dbam o to, aby podnosić swoją wiedzę i umiejętności, a kwestie bezpieczeństwa stawiam wysoko podczas organizacji ćwiczeń. Bardzo często pracuję z doświadczonymi ludźmi, którym ufam. Niestety, to uśpiło moją czujność. Gdy prowadziłem szkolenie dla nowopowstałej jednostki OSP, chciałem skorygować ułożenie nożyco-rozpieracza „combi”, którego operator niewłaściwie przykładał końcówki robocze narzędzia. Chwyciłem ręką jedno z ramion i mówiłem do druha, patrząc na niego, który w tym czasie nieumyślnie zaczął zaciskać ostrza razem z moimi palcami. Gdy poczułem ból, wyrwałem mu narzędzie i odruchowo cofnąłem ruch. Miałem założone rękawice techniczne o wysokich parametrach odporności na ścieranie, przecięcie, rozdzieranie i przebicie, a pod nimi rękawiczki nitrylowe. Nie doszło do przecięcia, jednak nie czułem palców. Natychmiast ucisnąłem tętnicę promieniową i wydałem polecenia pozostałym, co mają zrobić.

Po dojeździe do szpitala okazało się, że obrażenia dłoni nie są wielkie i wkrótce odzyskałem pełną sprawność. Była to dla mnie cenna lekcja, bo poczułem, że przez swoją lekkomyślność i pośpiech mogłem stracić palce i pożegnać się ze służbą. Była to dla mnie lekcja, aby nigdy nie zbliżać dłoni w obręb pracy końcówek roboczych narzędzia, nawet jeśli „tylko chcę coś szybko pokazać”. Często obserwuję, że gdy podczas szkoleń powiem STOP, to operatorzy wykonują ruch powrotny/przeciwny, zamiast go zatrzymać, a w efekcie mogą znacznie pogorszyć sytuację.

Prosimy w imieniu całej społeczności strażackiej o zgłaszanie do nas podobnych sytuacji w celu wyciągania wniosków.
Jeśli chcesz ostrzec innych strażaków przed popełnieniem jakiegoś błędu, podzielić się swoją historią, pokazać, że wypadki się zdarzają i trzeba być na nie gotowym, to odezwij się do nas, a pomożemy opisać Twoją historię. info@firetrap.pl

FIRETRAP.PL

FireTrap.pl powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Naszym mottem jest: "Ćwicz tak jak będziesz działać, działaj tak jak ćwiczyłeś". Na pierwszym miejscu stawiamy zapewnienie bezpieczeństwa strażakom, bez względu na to gdzie służą i jakie zadania wykonują.

Skontaktuj się z nami

tel.: +48 696 075 513

Gdy prowadzimy szkolenia ciężko nam odebrać telefon. Dlatego polecamy kontaktować się pisząc na adres:

info@firetrap.pl

Nasze centrum szkoleniowe:
ul. Kosmatki 12, 03-982 Warszawa