Niezabezpieczony szyb windy
Rodzaj zdarzenia: Pożar zakładu przemysłowego
Rodzaj zagrożenia: Niezabezpieczony szyb windy
Opis:

Brałem udział w gaszeniu pożaru opuszczonego zakładu produkcyjnego. W dwóch budynkach paliły się zgromadzone śmieci, przeważnie opakowania kartonowe. Przy pożarze działało kilkudziesięciu strażaków. Byliśmy którąś z kolei rotą wchodzącą do budynku, działania trwały już kilkadziesiąt minut. Naszym zadaniem było wejście na ostatnią, trzecią kondygnację i dogaszanie palących się palet z kartoanami. Pożar był opanowany, nie było otwartego ognia, zadymienie i temperatura w chwili naszego wejścia umożliwiała poruszanie się w pozycji wyprostowanej, ale widoczność była nieco ograniczona przez dym i ciemności. Poprzednie roty musiały prawdopodobnie działać w gorszych warunkach.

Po dojściu na górę zaczęliśmy szukać miejsca, w których tli się coś jeszcze. Chodziliśmy po piętrze, które było podzielone na kilka pomieszczeń. Po otwarciu kolejnych drzwi, które wyglądały, jak drzwi do zwykłego pomieszczenia okazało się, że za nimi znajdował się niezabezpieczony szyb windy towarowej prowadzący przez wszystkie piętra. W porę zrozumieliśmy, co jest za drzwiami i nie weszliśmy dalej. Kiedy skończyliśmy pracę i zeszliśmy na dół rozmawialiśmy z innymi ratownikami o szybie windy. Osoby, które działały tam przed nami mówiły, że go widziały, ale nikt, kto zidentyfikował zagrożenie, nie przekazał tego następnym wchodzącym ratownikom.

Myślę, że znajdując jakieś niebezpieczne miejsce np. dziurę w podłodze, zwisające przewody itp. warto niezwłocznie poinformować o tym KDR-a, a za jego pośrednictwem innych strażaków. Podmieniając się z kolejną rotą też trzeba przekazać im informację o tym, żeby uważali na szczególne miejsca, które znaleźliśmy. Zagrożenia takie, można też oznaczyć np. stawiając tam flarę ledową i informując innych co znak ten oznacza.

Szyb windy widoczny po otwarciu drzwi

Drzwi do windy wyglądające, jak każde inne wewnątrz budynku

Ślady we wnętrzu pokazują, z jak trudnymi warunkami w środku i niską widocznością mogły mieć do czynienia pierwsze roty

Budynek w czasie pożaru

Prosimy w imieniu całej społeczności strażackiej o zgłaszanie do nas podobnych sytuacji w celu wyciągania wniosków.
Jeśli chcesz ostrzec innych strażaków przed popełnieniem jakiegoś błędu, podzielić się swoją historią, pokazać, że wypadki się zdarzają i trzeba być na nie gotowym, to odezwij się do nas, a pomożemy opisać Twoją historię. info@firetrap.pl

FIRETRAP.PL

FireTrap.pl powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Naszym mottem jest: "Ćwicz tak jak będziesz działać, działaj tak jak ćwiczyłeś". Na pierwszym miejscu stawiamy zapewnienie bezpieczeństwa strażakom, bez względu na to gdzie służą i jakie zadania wykonują.

Skontaktuj się z nami

tel.: +48 696 075 513

Gdy prowadzimy szkolenia ciężko nam odebrać telefon. Dlatego polecamy kontaktować się pisząc na adres:

info@firetrap.pl

Nasze centrum szkoleniowe:
ul. Kosmatki 12, 03-982 Warszawa