Budynek pod napięciem elektrycznym
Rodzaj zdarzenia: Pożar budynku
Rodzaj zagrożenia: Budynek pod napięciem elektrycznym
Opis:

W czasie nocnego pożaru sklepu w suterenie kamienicy przelewaliśmy spalone szczątki w jednym z pomieszczeń. W pomieszczeniach znajdowała się woda do wysokości kostek, częściowo po działaniach gaśniczych, a częściowo z pękniętej rury. Podczas działań mój kolega powiedział, że złapał jeden z przewodów i poczuł, jakby przeszył go prąd. Natychmiast wyszliśmy z pomieszczenia na zewnątrz i poinformowaliśmy o tym KDRa. Wcześniej dopływ prądu został odłączony przez pogotowie energetyczne. W czasie oczekiwania na powrót energetyków włożyłem do budynku detektor prądu przemiennego HotStick, który wykazał, że w budynku jest napięcie.

Gdy na miejsce ponownie dotarli Panowie z pogotowia energetycznego powiedzieli, że nie ma takiej możliwości, bo dopływ prądu został przez nich wyłączony, a ta naszą “pałkę możemy sobie wsadzić”.
Gdy kolejna rota szykowała się do wejścia w budynku nad sklepem w jednym z okien zapaliło się światło. Okazało się, że napięcie zostało odłączone tylko w części budynku i pomieszczenia, w których działaliśmy stojąc po kostki w wodzie nadal znajdowały się pod prądem.

Polecam każdemu sprawdzić kilka razy, czy w budynku nie ma napięcia. Do tego stosować zasadę ograniczonego zaufania do pogotowia energetycznego. Nie wolno też bagatelizować nawet najmniejszych objawów zagrożenia i w razie podejrzenia, że budynek znajduje się pod napięciem należy natychmiast zarządzić wycofanie wszystkich ludzi ze strefy zagrożenia.

Prosimy w imieniu całej społeczności strażackiej o zgłaszanie do nas podobnych sytuacji w celu wyciągania wniosków.
Jeśli chcesz ostrzec innych strażaków przed popełnieniem jakiegoś błędu, podzielić się swoją historią, pokazać, że wypadki się zdarzają i trzeba być na nie gotowym, to odezwij się do nas, a pomożemy opisać Twoją historię. info@firetrap.pl

FIRETRAP.PL

FireTrap.pl powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Naszym mottem jest: "Ćwicz tak jak będziesz działać, działaj tak jak ćwiczyłeś". Na pierwszym miejscu stawiamy zapewnienie bezpieczeństwa strażakom, bez względu na to gdzie służą i jakie zadania wykonują.

Skontaktuj się z nami

tel.: +48 696 075 513

Gdy prowadzimy szkolenia ciężko nam odebrać telefon. Dlatego polecamy kontaktować się pisząc na adres:

info@firetrap.pl

Nasze centrum szkoleniowe:
ul. Kosmatki 12, 03-982 Warszawa