dh Jan Siuśko
Imię i nazwisko: dh Jan Siuśko
Wiek: 44
Jednostka: Ochotnicza Straż Pożarna Wielopole Skrzyńskie
Lokalizacja zdarzenia: Wielopole Skrzyńskie woj. podkarpackie
Data zdarzenia: 11.05.1955
Data śmierci: 11.05.1955
Rodzaj zdarzenia: Pożar budynku
Opis:

Był to jeden z najtragiczniejszych pożarów pod względem ilości ofiar w Polsce. Do miejscowości Wielopole Skrzyńskie przyjechało kino objazdowe. Seans odbywał się w parterowym drewnianym budynku. Okna w budynku zostały zabite deskami, aby nikt bez biletu nie dostał się do środka. Pracownicy kina przed seansem pili alkohol. W tamtym czasie taśmy filmowe były wykonane ze skrajnie łatwopalnego celuloidu. W budynku w czasie projekcji znajdowało się około 200 osób. W czasie zmiany taśmy w projektorze końcówka szpuli dotknęła prawdopodobnie do niedopałka papierosa rzuconego pod stół. Doszło do zapalenia się taśmy. Operator odrzucił taśmę w kierunku pozostałych szpulek filmu, co spowodowało jeszcze większy pożar. Obsługa kina uciekła z budynku i schroniła się na posterunku milicji w obawie przed samosądem. Większość strażaków z lokalnej jednostki OSP znajdowała się na seansie. Jako pierwsi rzucili się na pomoc i zaczęli wybijać deski blokujące okno. Potem musieli oni dobiec do remizy i przyjechać na miejsce. W pożarze śmierć poniosło trzech druhów. Łącznie ofiary pożaru to 58 osób w tym 38 dzieci.

Lista jest ciągle uzupełniana. Wymaga to wielu godzin poświęconych na poszukiwanie informacji. Jeśli masz informacje, choćby szczątkowe o jakimś strażaku, który zginął w związku z pełnieniem przez niego służby napisz nam o tym. Opisy zostały przygotowane z najwyższą starannością, ale wiemy, że mogą zawierać błędy. Jeśli znajdziesz jakąś nieścisłość powiadom nas o tym. info@firetrap.pl

FIRETRAP.PL

FireTrap.pl powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Naszym mottem jest: "Ćwicz tak jak będziesz działać, działaj tak jak ćwiczyłeś". Na pierwszym miejscu stawiamy zapewnienie bezpieczeństwa strażakom, bez względu na to gdzie służą i jakie zadania wykonują.

Skontaktuj się z nami

tel.: +48 696 075 513

Gdy prowadzimy szkolenia ciężko nam odebrać telefon. Dlatego polecamy kontaktować się pisząc na adres:

info@firetrap.pl

Nasze centrum szkoleniowe:
ul. Kosmatki 12, 03-982 Warszawa