st. str. Franciszek Puskarczyk
Imię i nazwisko: st. str. Franciszek Puskarczyk
Wiek: 40
Jednostka: Zakładowa Straż Pożarna Zakładów Chemicznych Oświęcim
Lokalizacja zdarzenia: Czechowice-Dziedzice woj. śląskie
Data zdarzenia: 26.06.1971
Data śmierci: 27.06.1971
Rodzaj zdarzenia: Pożar w rafinerii
Opis:

Wieczorem 26 czerwca 1971 roku w wyniku uderzenia pioruna zapalił się zbiornik na ropę w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. W płonącym zbiorniku nr 251 znajdowało się 8850 ton ropy. Do akcji natychmiast włączyły się jednostki z Zakładowej Straży Pożarnej. Po około 15 minutach od rozpoczęcia pożaru na miejsce przybyły 3 sekcje ZSP z Bielska-Białej, OSP z terenu Czechowic-Dziedzic oraz ówczesnych powiatów bielskiego, oświęcimskiego, cieszyńskiego. Wezwano także straże dysponujące ciężkim sprzętem do podawania piany gaśniczej. Z jednostki wojskowej 3131 z Bielska-Białej przyjechało 160 żołnierzy. Do pożaru przybyły drużyny pożarnicze zakładowych oddziałów samoobrony przemysłu chemicznego zgrupowane na bielskich Błoniach na XIV Eliminacjach Zakładowych Oddziałów Samoobrony Ministerstwa Przemysłu Chemicznego.
O godzinie 1 w nocy w akcji brało udział 18 sekcji zawodowych i 24 ochotnicze. Samochody zdolne do podawania piany i środki pianotwórcze były w owym czasie rzadkością. Dlatego też do zbiornika przedostały się znaczne ilości wody używanej do gaszenia. Opadły one na dół zbiornika i były podgrzewane przez ogień. O godzinie 1:20 woda osiągnęła temperaturę wrzenia i nastąpił wyrzut lżejszej ropy naftowej znajdującej się na górze. Płonąca ropa rozlała się po terenie zakładu docierając również do zbiornika nr 254, powodując jego wybuch. Podczas obu erupcji zginęły niemal natychmiast 33 osoby (13 strażaków ZSP, 7 żołnierzy, 7 członków OSP, jeden pracownik rafinerii i 5 strażaków z ZOSP i ZOS). W wyniku odniesionych ran i oparzeń zmarło jeszcze w ciągu kolejnych 2 miesięcy 4 ratowników. Łączna liczba ofiar to 37 osób. Spłonęły 22 samochody pożarnicze.
29 czerwca, we wtorek, o godzinie 15:10 przystąpiono do generalnego natarcia, w którym brały udział siły z Polski i zagranicy. Resztki zbiorników tliły się jeszcze do 2 lipca.

Źródła:

Lista jest ciągle uzupełniana. Wymaga to wielu godzin poświęconych na poszukiwanie informacji. Jeśli masz informacje, choćby szczątkowe o jakimś strażaku, który zginął w związku z pełnieniem przez niego służby napisz nam o tym. Opisy zostały przygotowane z najwyższą starannością, ale wiemy, że mogą zawierać błędy. Jeśli znajdziesz jakąś nieścisłość powiadom nas o tym. info@firetrap.pl

FIRETRAP.PL

FireTrap.pl powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Naszym mottem jest: "Ćwicz tak jak będziesz działać, działaj tak jak ćwiczyłeś". Na pierwszym miejscu stawiamy zapewnienie bezpieczeństwa strażakom, bez względu na to gdzie służą i jakie zadania wykonują.

Skontaktuj się z nami

tel.: +48 696 075 513

Gdy prowadzimy szkolenia ciężko nam odebrać telefon. Dlatego polecamy kontaktować się pisząc na adres:

info@firetrap.pl

Nasze centrum szkoleniowe:
ul. Kosmatki 12, 03-982 Warszawa