st. ogn. Piotr Wach
Imię i nazwisko: st. ogn. Piotr Wach
Wiek: 29
Jednostka: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nowy Targ
Lokalizacja zdarzenia: Rzeka Dunajec, okolice Nowego Targu woj. małopolskie
Data zdarzenia: 23.07.2002
Data śmierci: 30.08.2002
Rodzaj zdarzenia: Ćwiczenia
Opis:

22 lipca 2002 roku na rzece Dunajec doszło do wypadku kajakowego, w który ranne zostały dwie obywatelki Czech. Dzień później strażacy z miejscowej JRG zaplanowali ćwiczenia w tym samym miejscu, które miały pomóc w wyciągnięciu wniosków z akcji w poprzednim dniu. Miejscem ćwiczeń był sztuczny, betonowy próg wodny na całej szerokości rzeki. Do wody wszedł strażak w piance do nurkowania, wyposażony w płetwy i maskę do nurkowania, lecz bez kamizelki asekuracyjnej, który prawdopodobnie miał pełnić funkcję pozoranta. Miejsca takie jak progi wodne, nawet o niewielkiej wysokości są obiektami skrajnie niebezpiecznymi. Woda spadająca z progu tworzy wir, który zaczął wciągać strażaka. Na ratunek łodzią wyruszyło trzech strażaków, w tym brat tonącego. Gdy łódź dopłynęła do progu wodnego zaczęła nabierać wody, tonąć aż w końcu przewróciła się do góry dnem. W lodowatej wodzie znalazło się kolejnych trzech strażaków, z czego tylko jeden posiadał na sobie kamizelkę. Wszyscy znajdowali się w tzw. odwoju i nie mogli się z niego wydostać. Wyciągnięto ich dopiero po podaniu im liny z brzegu. Pierwszy ze strażaków znajdował się pod wodą około 17 minut. Po wyciągnięciu na brzeg udało się przywrócić mu funkcje życiowe. Został przewieziony do szpitala, w którym zmarł po kilku tygodniach.

Źródła:

Lista jest ciągle uzupełniana. Wymaga to wielu godzin poświęconych na poszukiwanie informacji. Jeśli masz informacje, choćby szczątkowe o jakimś strażaku, który zginął w związku z pełnieniem przez niego służby napisz nam o tym. Opisy zostały przygotowane z najwyższą starannością, ale wiemy, że mogą zawierać błędy. Jeśli znajdziesz jakąś nieścisłość powiadom nas o tym. info@firetrap.pl

FIRETRAP.PL

FireTrap.pl powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Naszym mottem jest: "Ćwicz tak jak będziesz działać, działaj tak jak ćwiczyłeś". Na pierwszym miejscu stawiamy zapewnienie bezpieczeństwa strażakom, bez względu na to gdzie służą i jakie zadania wykonują.

Skontaktuj się z nami

tel.: +48 696 075 513

Gdy prowadzimy szkolenia ciężko nam odebrać telefon. Dlatego polecamy kontaktować się pisząc na adres:

info@firetrap.pl

Nasze centrum szkoleniowe:
ul. Kosmatki 12, 03-982 Warszawa