mł. kpt. Andrzej Kaczyna
Imię i nazwisko: mł. kpt. Andrzej Kaczyna
Wiek: 38
Jednostka: Zawodowa Straż Pożarna Racibórz
Lokalizacja zdarzenia: Kuźnia Raciborska woj. śląskie
Data zdarzenia: 26.08.1992
Data śmierci: 26.08.1992
Rodzaj zdarzenia: Pożar lasu
Opis:

Sierpień 1992 roku był w Polsce wyjątkowo suchy. Na początku miesiąca doszło do pożaru Puszczy Noteckiej, który strawił około 6 tys hektarów lasu. Pod koniec tego miesiąca doszło do jeszcze większego i bardziej tragicznego pożaru.
26 sierpnia strażacy z Zawodowej Straży Pożarnej z Raciborza działali przy pożarze lasu w okolicy miejscowości Nędza. Podczas tankowania samochodu w punkcie czerpania wody zauważyli oni w oddali następny pożar. Powstał on prawdopodobnie od iskier spod kół jednego z pociągów. Bardzo silny wiatr i niska wilgotność sprawiły, że pożar rozprzestrzeniał się bardzo szybko, nie tylko po ściółce, ale również po wierzchołkach drzew. Jak się później okazało był to największy pożar lasu w historii Europy, który objął powierzchnię ponad 9 tys. hektarów! W działaniach brali udział strażacy z całej Polski. W czasie działań część strażaków została odcięta od drogi ucieczki i okrążona przez ogień. Większości z nich udało się uciec, pozostawiając na leśnej drodze samochody gaśnicze i sprzęt, które uległy spaleniu. We wnętrzu jednego z samochodów odnaleziono zwęglone zwłoki st. asp. Andrzeja Kaczyny z ZSP w Raciborzu, jednego z pierwszych strażaków przybyłych na miejsce akcji. Chciał się on schronić w kabinie jednego z samochodów przed falą ognia, jednak ochrona okazała się niewystarczająca. Kilkadziesiąt metrów dalej w lesie znajdowały się zwłoki druha Andrzeja Malinowskiego z OSP w Kłodnicy. Pożar udało się ugasić dopiero cztery dni od jego powstania. Dogaszanie trwało do 12 września. W akcji gaśniczej wzięło udział około 10 tys. osób.

Źródła:

Lista jest ciągle uzupełniana. Wymaga to wielu godzin poświęconych na poszukiwanie informacji. Jeśli masz informacje, choćby szczątkowe o jakimś strażaku, który zginął w związku z pełnieniem przez niego służby napisz nam o tym. Opisy zostały przygotowane z najwyższą starannością, ale wiemy, że mogą zawierać błędy. Jeśli znajdziesz jakąś nieścisłość powiadom nas o tym. info@firetrap.pl

FIRETRAP.PL

FireTrap.pl powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Naszym mottem jest: "Ćwicz tak jak będziesz działać, działaj tak jak ćwiczyłeś". Na pierwszym miejscu stawiamy zapewnienie bezpieczeństwa strażakom, bez względu na to gdzie służą i jakie zadania wykonują.

Skontaktuj się z nami

tel.: +48 696 075 513

Gdy prowadzimy szkolenia ciężko nam odebrać telefon. Dlatego polecamy kontaktować się pisząc na adres:

info@firetrap.pl

Nasze centrum szkoleniowe:
ul. Kosmatki 12, 03-982 Warszawa