Zakładanie aparatu

W jednym z wpisów w bazie wiedzy odnieśliśmy się do zakazu zakładania aparatów powietrznych w czasie jazdy, które są zamontowane w kabinie pojazdu w oparciach foteli.
W naszej ankiecie, w której wzięło udział 1321 strażaków jedno z pytań brzmiało:

“Czy zakładasz aparat powietrzny zamontowany w oparciu fotela w czasie dojazdu do zdarzenia? (jeśli jeździsz na miejscu wyposażonym w aparat w oparciu)”

Aż 71% strażaków przyznało, że zdarza im się zakładać aparat powietrzny w czasie jazdy. Jesteśmy zdania, że skoro i tak znakomita większość strażaków łamie zapisy rozporządzenia (które są napisane w sposób niejasny i nielogiczny) to należy uczyć ich, w jaki sposób robić to bezpiecznie. Samo rozporządzenie omówimy w osobnym wpisie.

W tej samej ankiecie 42% strażaków zaznaczyło, że jednym z powodów niezapinania pasów przez strażaków jest to, że nie da się wtedy założyć aparatu powietrznego. Nie jest to prawda. Da się zakładać aparat zamontowany w fotelu, mając jednocześnie zapięte pasy bezpieczeństwa.

Zakładanie aparatu powietrznego w samochodzie jest bezpieczne. Jest tylko jeden warunek! Trzeba to robić korzystając z pasów bezpieczeństwa.

Zakładanie aparatu powietrznego zamocowanego w oparciu fotela

Krok 1. Załóż jak najwięcej elementów ubrania specjalnego jeszcze w jednostce przed wejściem do samochodu.

Krok 2. Po zajęciu miejsca zacznij od zapięcia jedynie pasa biodrowego aparatu powietrznego. Dzięki temu w późniejszym etapie, przy wysiadaniu, nie zaplącze się on o pas bezpieczeństwa.

Krok 3. Następnie najszybciej jak to możliwe zapnij pas bezpieczeństwa.

Krok 4. W drodze do akcji miej zapięte jedynie pasy bezpieczeństwa i pas biodrowy aparatu powietrznego. Będziesz mógł się poruszać, schylić, sięgnąć np. po latarkę czy radiostację, założyć rękawiczki nitrylowe.

Krok 5. W czasie jazdy możesz przygotować maskę i zawiesić ją na szyi.

Krok 6. Tuż przed dojazdem na miejsce pożaru załóż i wyreguluj pasy ramienne aparatu powietrznego oraz załóż hełm. Możesz to zrobić również po zatrzymaniu się pojazdu.

Krok 7. Przed samym wyjściem z kabiny rozepnij pas bezpieczeństwa, wypnij aparat z mocowania i opuść pojazd.

UWAGA! Jeśli nie zapiąłeś na początku pasa biodrowego aparatu powietrznego, to przy wysiadaniu prawdopodobnie zaplącze się on w pas bezpieczeństwa.

PAMIĘTAJ!

  1. Zawsze używaj pasów bezpieczeństwa!
  2. Załóż szelki aparatu dopiero dojeżdżając do zdarzenia.
  3. Nigdy nie wypinaj aparatu z mocowania w trakcie jazdy! To ogromne zagrożenie podczas wypadku.
  4. Nie zakładaj maski i nie podłączaj powietrza w czasie dojazdu. Będziesz bez potrzeby zużywał zapas powietrza.
  5. Nie zakładaj maski bez podłączania powietrza. Maska zaparuje.

Nadjeżdżają #Ratopasy

FIRETRAP.PL

FireTrap.pl powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Naszym mottem jest: "Ćwicz tak jak będziesz działać, działaj tak jak ćwiczyłeś". Na pierwszym miejscu stawiamy zapewnienie bezpieczeństwa strażakom, bez względu na to gdzie służą i jakie zadania wykonują.

Skontaktuj się z nami

tel.: +48 696 075 513

Gdy prowadzimy szkolenia ciężko nam odebrać telefon. Dlatego polecamy kontaktować się pisząc na adres:

info@firetrap.pl

Nasze centrum szkoleniowe:
ul. Kosmatki 12, 03-982 Warszawa