Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa?

Samo zapięcie pasów bezpieczeństwa nie gwarantuje, że podczas wypadku spełnią one swoją funkcję. Pasy zapięte w nieprawidłowy sposób nie tylko nie chronią użytkownika, ale też mogą spowodować poważne obrażenia wewnętrzne albo nawet wysunięcie się z pasa.

Na co więc zwrócić uwagę podczas zapinania pasów?

Zapnij blisko ciała

Pasy bezpieczeństwa powinny znaleźć się jak najbliżej ciała. Dopilnuj, żeby żaden element wyposażenia np. latarka, radiostacja, rękawice nie znalazły się pomiędzy Twoim ciałem a pasami. Uważaj też na rzeczy, które nosisz w kieszeniach. Klucze, noże, telefon itp. przesuń tak, żeby nie znalazły się pod pasem. 

Gdy tylko możesz, jedź bez kurtki

Rozumiemy, że specyfika służby strażaka wymusza często jazdę w kurtce od ubrania specjalnego. Dojeżdżając do akcji, strażak musi wysiąść ubrany i gotowy do działań. Jednak zawsze, gdy tylko jest to możliwe np. wracając z akcji zdejmij kurtkę! Dzięki temu w razie zderzenia Twoje ciało zostanie zatrzymane przez pas bezpieczeństwa. Gdy jedziesz w grubej kurtce, to przy nagłym zatrzymaniu kurtka sprasuje się, a ciało zderzy się z pasem, zamiast się na nim oprzeć.

Przełóż pod kurtką

Jeśli już musisz jechać w kurtce to przełóż część biodrową pasa poniżej linii kurtki zamiast trzymać ją na kurtce. Pas znajdzie się bliżej miednicy, nie będzie leżał na grubej kurtce i ominie przedmioty, które mogą znaleźć się w kieszeniach.  

 

Nie zapinaj na brzuchu

Dbaj o to, żeby pas przebiegał na kolcach biodrowych, czyli najbardziej wystających częściach miednicy. Pilnuj, aby pas nie przechodził na brzuchu! W przypadku zderzenia Twoje organy wewnętrzne będą chronione właśnie przez kolce biodrowe. Jeśli pas będzie przechodził przez brzuch może, to spowodować poważne obrażenia. 

 

Sprawdź, czy pas nie jest skręcony

Pas podczas zapinania może się skręcić. Upewnij się, czy tak się stało i rozkręć pas. Jeśli będzie on skręcony, to będzie działał nieskutecznie.

 

Dociągaj pas regularnie

Po zapięciu dociągnij mocno pas. Pamiętaj, żeby w czasie drogi dociągać go regularnie. Po każdym razie, gdy musiałeś wykonać jakiś ruch np. schylić się po latarkę lub radiostację z półki popraw dopasowanie i ponownie dociągnij pas. Upewniaj się, że pas nie jest luźny i jest jak najbliżej ciała.

Nadjeżdżają #Ratopasy

FIRETRAP.PL

FireTrap.pl powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Naszym mottem jest: "Ćwicz tak jak będziesz działać, działaj tak jak ćwiczyłeś". Na pierwszym miejscu stawiamy zapewnienie bezpieczeństwa strażakom, bez względu na to gdzie służą i jakie zadania wykonują.

Skontaktuj się z nami

tel.: +48 696 075 513

Gdy prowadzimy szkolenia ciężko nam odebrać telefon. Dlatego polecamy kontaktować się pisząc na adres:

info@firetrap.pl

Nasze centrum szkoleniowe:
ul. Kosmatki 12, 03-982 Warszawa